Photo Credit: FRIED ELLIOTT / friedbits.com

ISCYRA Class Championship Trophy

YEAR BOAT SKIPPER FLEET
1922 William L. Inslee WLIS
1923 William L. Inslee WLIS
1924 John R. Robinson WLIS
1925 Adrian Iselin II WLIS
1926 Benjamin Comstock NB
1927 Walton Hubbard Jr. NH
1928 Prentice E. Edrington Jr. NOG
1929 J. Graham Johnson CB
1930 Arthur Knapp Jr. WLIS
1931 William J. McHugh CLIS
1932 Edward Fink LB
1933 W. Glenn Waterhouse SDB
1934 Harlan F. Beardslee NH
1935 Harlan F. Beardslee NH
1936 Adrian Iselin II WLIS
1937 Milton Wegeforth SDB
1938 Walter von Hutschler HF
1939 Walter von Hutschler HF
1940 James Cowie LB
1941 George Fleitz LB
1942 Harry G. Nye SLM
1943 Arthur M. Deacon WLIS
1944 Gerald Driscoll SDB
1945 Malin Burnham SDB
1946 George Fleitz LB
1947 Durward Knowles N
1948 Lockwood M. Pirie WH
1949 Harry G. Nye SLM
1950 Robert Lippincott WJ
1951 E. Widmer Etchells CLIS
1952 Agostino Straulino SVRM
1953 Agostino Straulino SVRM
1954 Charles de Cardenas
1955 Charles de Cardenas
1956 Agostino Straulino SVRM
1957 Lowell North SDB
1958 William Ficker NH
1959 Lowell North Mis
1960 North Star III #3877 Lowell North Mis
1961 Frolic #4260 William E. Buchan PS
1962 Glider #4241 Richard I. Stearns WH
1963 Star of the Sea IV Joseph Duplin BH
1964 Big Daddy #4489 Donald K. Elder NH
1965 Mache #4831 Donald Bever SLE
1966 Scandale #4969 Paul Elvstrom DF
1967 Scandale #4969 Paul Elvstrom DF
1968 Not Held
1969 Humbug #5300 Pelle Petterson Kat
1970 Frolic #5460 William E. Buchan PS
1971 Menace #5291 Dennis Conner SDB
1972 Sunny #5663 Willi Kuhweide KF
1973 North Star #5662 Lowell North SDB
1974 Swift #5662 Thomas Blackaller WSFB
1975 Dingo #5607 James N. Schoonmaker BisB
1976 Mustard Seed #5660 James Allsopp CB
1977 Menace #6177 Dennis Conner SDB
1978 Widgeon #6346 Harry C. Melges Jr. SLM
1979 Widgeon #6489 Harry C. Melges Jr. SLM
1980 Chewbecca #6150 Thomas Blackaller WSFB
1981 Tallin #6496 Alexander Hagen Glu
1982 Asturias #6756 Antonio Gorostegui Lar
1983 Asturias #6756 Antonio Gorostegui Lar
1984 Super Findus #6573 Giorgio Gorla LdC
1985 Frolic #6960 William E. Buchan PS
1986 Anna #7209 Vincent Brun SDB
1987 SS Findus #7302 Ed Adams NB
1988 AL #7225 Paul Cayard SDB
1989 Eraora #7382 Alan Adler RdJ
1990 Vida Bandida #7534 Torben Grael Gua
1991 #7488 Roberto Benamati GAR
1992 Frolic #7405 Carl Buchan PS
1993 #7713 Joe Londrigan SDB
1994 #7737 Ross Macdonald EB
1995 Bongo Fury #7829 Mark Reynolds SDB
1996 #7763 Enrico Chieffi PDV
1997 #7759 Alexander Hagen Glu
1998 #7828 Colin Beashel SY
1999 Trust #7737 Eric Doyle SDB
2000 #7995 Mark Reynolds SDB
2001 #7650 Fredrick L BK
2002 #8025 Iain Percy SO
2003 #8107 Xavier Rohart NI
2004 #8191 Fredrick L BK
2005 #8107 Xavier Rohart NI
2006 #8187 Hamish Pepper
2007 Boa Vida #8127 Robert Scheidt GuB
2008 #8170 Mateusz Kusznierewicz
2009 #8273 George M. Szabo III SDB
2010 Skandia #8371 Iain Percy SO
2011 #8456 Robert Scheidt GuB
2012 #8456 Robert Scheidt GuB
2013 Stella #8490 John MacCausland CR
2014 PICA #8340 Robert Stanjek BF
2015 Lars Schmidt Grael PAR
2016 Augie Diaz BisB